ВЕГАНСКАТА БИБЛИЈА НА РЕ (Paperback)

ВЕГАНСКАТА БИБЛИЈА НА РЕ By Џо Кла&#10 Cover Image
$42.99
Email or call for price.

Description


Ако сакате да ги измешате вашите извори на протеини со моќници од растително потекло, не гледајте подалеку од тофу како веганска или вегетаријанска опција која лесно се готви. Тофу е флексибилен, при готвење. Тоа е затоа што доаѓа во различни текстури (во зависност од тоа колку вода е притиснато) и е прилично благ.

Ако никогаш претходно не сте работеле со него, готвењето тофу може да биде застрашувачко. Но, штом ќе научите малку за тоа, не може да биде полесно добро да се подготви тофу Подолу ќе ги најдете највкусните и најлесните рецепти за готвење како професионалец

Едноставни совети за готвење тофу


 Погрижете се да ја изберете вистинската текстура. Во продавниците за храна се движи од свилен до цврст и екстра-цврст. Мекото свилено тофу би било мојот избор за мешање во десерти или за сечење во супа од мисо, но ако го сервирате како главно јадење или го ставате во чинии, ќе ви треба дополнително цврсто. Има послаба, погуста текстура и помала содржина на вода од другите видови тофу. Забелешка претпочитам да купувам органско тофу направено без генетски модифицирана соја.


 Притиснете го. Тофуто содржи многу вода и ќе сакате да го исцедите поголемиот дел од него, особено ако го печете, печете или пржите. Тофу преси се достапни во продавниците, но не е неопходно да се има. Можете да користите куп книги или само да го правите она што го правам јас и да ги користите рацете за да го притиснете лесно во кујнска крпа или хартиени крпи. (Само погрижете се да не притискате премногу, или ќе се урне )


 Спајс. Тоа. Горе. Има причина што тофуто добива лушпи поради тоа што е благ, а тоа е затоа што е Погрижете се добро да го зачините. Можете да го маринирате или да го подготвите корист.

Product Details
ISBN: 9781805427599
ISBN-10: 1805427598
Publisher: Not Avail
Publication Date: February 3rd, 2023
Pages: 234
Language: Macedonian